Content Innovation Awards is part of the Informa Tech Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 3099067.

Content Innovation Awards
15 November 2022
Church House Westminster, London

The Awards 

Browse the 2022 shortlist & winners below

Meet our 2022 Shortlist & Winners




Best Animated Kids Programme

Magic Light Pictures for Pip and Posy

Sixteen South Studios for ODO - Doodle Song

YouTube Originals for Super Sema

Sinking Ship Entertainment for Alma's Way

Genius Brands International for Stan Lee's Superhero Kindergarten

Gutsy Animations for Moominvalley

YouTube Originals for Supa Strikas - Rookie Season


WINNER

Gutsy Animations for Moominvalley


Best Live Action Kids Programme

The Format Factory for My Life: On The Fast Track

Sinking Ship Entertainment for Odd Squad - Odd Squad Mobile Unit

Dori Media Group Ltd for Milan High 3

YouTube Originals for The Big Tiny Food Face-Off

YouTube Originals for Break The Record

YouTube Originals for The Workout Badges

Gloob for Blue Building Detectives

Gloob for Berê's Vlog

Saffron Cherry Productions for The World According To Grandpa


WINNER

YouTube Originals for The Workout Badges

Best Documentary Series

Workerbee and AEC for Janet Jackson.

Record TV for Love in Cracolândia

YouTube Originals for Seat at the Table

Passion Distribution for Art That Made Us

Record TV for Cidade Alerta Em Série- Caso Cupertino

Cineflix Rights for Ambulance: Code Red


WINNER

Workerbee and AEC for Janet Jackson.


Best Documentary

The Format Factory for Gerry Anderson: A Life Uncharted

Record TV for Child Marriage

Arrow Media for Brian Cox: Seven Days on Mars

Record TV for Haiti is in Cambuci

YouTube Originals for Terms & Conditions: Deeper Than Drill

YouTube Originals and The SpringHill Company for I Promise

YouTube Originals and The SpringHill Company for Recipe For Change: Amplifying Black Women

Northern Pictures for Strong Female Lead


WINNER

YouTube Originals and The SpringHill Company for I Promise

Best Short-Form Series

YouTube Originals for In Space With Markiplier

YouTube Originals for The Mandela Project

Paper Owl Films for Ladybird and Bee

Shaftesbury for Slo Pitch

Shaftesbury for Topline

DEAD Films for Premier League 30 - Iconic Stories

YouTube Originals for Millie & Lou


WINNER

YouTube Originals for In Space With Markiplier

NEW: The Representation & Inclusion Award

Nativa Contenidos for Altavoz

SBS for The Swiping Game - Love Me, Love My Anxiety

YouTube Originals and The SpringHill Company for Recipe For Change: Amplifying Black Women

YouTube Originals for Onyx Family Dinner

Buzz16/BT Sport for Playing with Pride

Saffron Cherry Productions for The Wonton Warrior

Shaftesbury for Slo Pitch

Shaftesbury for Topline

Keshet International for Ellie Simmonds: A World without Dwarfism

WINNER

Keshet International for Ellie Simmonds: A World without Dwarfism

NEW: The Sustainability & Innovation Award

Freeborne Impact for Sea Our Future X Attitude Magazine

YouTube Originals for Seat at the Table

YouTube Originals for Dear Earth

Gutsy Animations for Gutsy Animations

Banijay/Endemol Shine North America for MasterChef

WINNER

YouTube Originals for Dear Earth

NEW: Best True Crime Series

Cineflix Rights for Descent of a Serial Killer

Cineflix Rights for Expert Witness

Cineflix Rights for Killer Cases

Rise Films and Universal International Studios for Once Upon A Time in Londongrad

Autentic GmbH for Inside the Mind of a Con Artist

Record TV - PlayPlus for 20 days of Lazaro

BriteSpark Films for Porn King: The Rise and Fall of Ron Jeremy


WINNER

Rise Films and Universal International Studios for Once Upon A Time in Londongrad

NEW: Kids Launch Of The Year

Shaftesbury for Mary & Flo: On the Go!

Rai Radiotelevisione Italiana for Snow Black

YouTube Originals for Coyote Peterson's Wild Field Trip

Shaftesbury for Ruby and the Well

Lopii Productions and Sinking Ship Entertainment for The Fabulous Show with Fay & Fluffy

YouTube Originals for Tab Time

Rainbow for Pinocchio and Friends


WINNER

Shaftesbury for Ruby and the Well

Series Launch of the Year

Paramount Global Content Distribution for Ghosts

Banijay Studios France for Germinal

Cardova Productions for Classic Celebrations

Cineflix Rights for Voices of the Dead

BBC Studios Distribution for The 1% Club

Remarkable Television for Starstruck

Nippon TV for Dark Doubt


WINNER

BBC Studios Distribution for The 1% Club

Competition Show of the Year

Magnify Media for Handmade: Good with Wood

Eureka Productions for Holey Moley

Rai Radiotelevisione for Italiana Dalla strada al palco (Buskers)

Fremantle for Make Up Your Mind

Hello Dolly and Mitre Studios for Limitless Win

Bandicoot for The Masked Singer

Rebelintown Productions for The Coolest OG's


WINNER

Bandicoot for The Masked Singer

Best Debut Drama Series

Storybots Asia Pte Ltd for Achamillai Manamae (Fearless Heart)

VIS ( a division of Paramount) for The First of Us

Mam Tor Productions for Chloe

Cineflix Rights for Irvine Welsh's Crime

Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for Dodger

Cineflix Rights for Rebecca

Playground, Stonehenge Films and Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for The Undeclared War

Working Title Television, which is part of Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for Everything I Know About Love


WINNER

Cineflix Rights for Irvine Welsh's Crime

Best Returning Drama Series

Dori Media Group Ltd for The New Black 2

Endor Productions for Vienna Blood Season 2

Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders (Season 6)

Shaftesbury for Murdoch Mysteries

Shaftesbury for Hudson & Rex

Cineflix Rights for Manayek

Cineflix Rights for Tehran


WINNER

Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders (Season 6)

Entertainment Format of the Year

Red Arrow Studios International for Stealing the Show!

Eureka Productions for Holey Moley

Bandicoot for The Masked Singer

Banijay/Endemol Shine Australia for LEGO Masters

Cardova Productions for The Insider SA

Keshet International for Question Team


WINNER

Bandicoot for The Masked Singer

Factual Entertainment Programme of the Year

YouTube Originals for Could You Survive The Movies?

YouTube Originals for Race Around Britain

Gloob for Gloob Rolê

Gloob for Escape If You Can

Workerbee and Green Door Pictures for Idris Elba's Fight School

Cineflix Rights for Moving Houses

Cineflix Rights for Richard Hammond's Workshop


WINNER

YouTube Originals for Race Around Britain

Reality Show of the Year

Paramount Global Content Distribution for Germany's Next Top Model

Endemol Shine Australia for Survivor Australia Season 9: Blood v Water

Paramount Global Content Distribution for Couples Therapy

Shine TV/Endemol Shine Australia for Hunted

Banijay/Workerbee for The Bridge

Cardova Productions for The Taste Master SA


WINNER

Shine TV/Endemol Shine Australia for Hunted

Distribution Innovation

Quintus Media GmbH for Quintus Content Club

All3Media International for Midsomer Murders channel

Amagi Corporation for Amagi CONNECT - an end-to-end content marketplace for FAST platforms

Cineflix Rights for Secret Nazi Expeditions

Silverlining Rights for Silverlining Rights


WINNER

Amagi Corporation for Amagi CONNECT - an end-to-end content marketplace for FAST platforms

Excellence in TV Award*

Deborah Williams OBE
Executive Director
Creative Diversity Network

Outstanding Contribution to Content*

Anders Jensen
CEO
Viaplay

&

Filippa Wallestam
EVP and Chief Content Officer
Viaplay

Rising Star Award*

Shaun Keeble
VP of Digital
Banijay Rights