Telecoms, Media & Technology is part of the Knowledge and Networking Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 3099067.

Informa

Event Highlights

Congratulations to our 2016 winners!

Advancing the Road to 5G

WINNER: Singtel & Ericsson – Evolution to 5G

HIGHLY COMMENDED: Nokia – 5G radio on commercial Nokia AirScale Radio Access platform

Shortlisted:

Hughes Systique Corporation for Enhanced HetNet Optimization Platform

Syniverse for the Syniverse VoLTE roaming solution

Viavi Solutions for GEOson

Best Digital Transformation Project

WINNER: China Mobile Zhejiang Project – Zhejiang Mobile Capability Exposure

Shortlist:

ItsOn for the ItsOn platform

Nominum and Telstra Australia for the N2 platform and application suite

START Innovations for iOSS

Vodafone for Rubiks

Best Operator Marketing Campaign

WINNER: Smart Communications – TNT AlDub Campaign

Shortlist:

Smart Communications for SMART GigaSurf 50

Telecom Fiji for Connect WIFI

Accenture & Vodafone UK for Vodafone’s Ready Business Indicator



Best Sustainability Project

WINNER: Nokia with CenturyLink – Nokia and CenturyLink Partnership Paints Telecom Industry Green

HIGHLY COMMENDED: NexGen Group – Smart City Master Planning

Shortlist:

Houle Electric for Connected Snow Removal Camera Solution

BSS Transformation Excellence

WINNER: AsiaInfo – Telenor Denmark BSS Transformation

HIGHLY COMMENDED; Telefonica – BSS Global Disruptive Transformation

Shortlist:

Wipro & Batelco for BSS Transformation Excellence

CSG International for CSG International Managed Services

Amdocs & Vodafone for BSS and Channel Transformation

Cloud Innovation of the Year

WINNER: Huawei Technologies – Operation Web Services

HIGHLY COMMENDED;Telstra – Cloud Gateway, Telstra Global Cloud Services

Shortlist:

ADTRAN for ADTRAN Mosaic

Interxion for Cloud Connect

MATRIXX Software for Go Digital


Connecting the Unconnected

WINNER: Office of the President (Kenya) and Liquid Telecom – free WiFi in Nakuru County

Shortlist:

ECI for the European Regional Development Fund Project

Global Cloud Xchange for the “Digital India” Initiative

PT. XL Axiata for XmartVillage 2.0

Türk Telekom for ABLE WITH SMS

Customer Experience Excellence

WINNER: Vodafone Italy for CARE program

Shortlist:

Deutsche Telekom for NG ICCA Programme

O2UK for Customer Experience

Orange for Ub-y

Red Hat for Red Hat and Accanto Systems CEM & analytics solution


Digital Content Services of the Year

WINNER: MTN Nigeria for Music+

Shortlist:

Orange for TV Clipping

Tata Communications for Media Ecosystem

Tivu for tivuon!

Vodafone for Vodafone TV

Fixed Network Evolution

WINNER: Nokia for Nokia Next Generation PON Solution

Shortlist:

ADTRAN for ADTRAN’s Next-Gen 10G PON with SET Optical Transceivers

Aqua Comms for AE Connect

EXFO for MaxTester 635G

Huawei technologies for SDN CloudVPN Solution

Ground-breaking NFV Initiative

WINNER: Amdocs for Amdocs NFV Service Lifecycle Management

Shortlist:

Brocade for the 5600 vRouter

Huawei & EE for Europe’s largest commercial, multi-vendor NFV based PCRF project

Netcracker for Agile Virtualization Platform & Practice

Openet for Weaver

Harnessing the IoT Opportunity

WINNER: Türk Telekom for Turk Telekom Konforlu Hayat

Shortlist:

InterDigital for oneTRANSPORT

Nokia for Nokia Smart Home

OpenMarket for Philips e-Alert

Truphone for Truphone IoT Connectivity Service


Innovative Use of Spectrum

WINNER: Ruckus Wireless – OpenG

HIGHLY COMMENDED: Altiostar – Altiostar vRAN solution

Shortlist:

CBNL for VectaStar PMP millimetre wave


IoT Networking Initiative of the Year

WINNER: Cisco Jasper for Cisco Jasper Control Center

Shortlist:

du for du Smart City Initiative

Orange for My LoRa Network

Spirent for IoT Connectivity and Subscription Management Cloud

Telekom Austria for ROBUSTO

Most Disruptive Pricing Strategy

WINNER: KT for Y Plan Strategy

Shortlist:

BeepTool for BeepTool services to Nigerians

Comptel for FWD

Türk Telekom International for Disruptive roaming pricing

OSS innovation

WINNER: Netcracker Technology – Netcracker 10 Operations Management

HIGHLY COMMENDED: Amdocs – Amdocs CES 10 Inventory Management Solution

Shortlist:

CENX for Exanova Service Intelligence

ECI for LightApps

Outstanding Contribution to Standards Development

WINNER: Ericsson for 5G Program

Shortlist:

3GPP, ETSI and TCCA for Ensuring LTE support for mission-critical communications

Orange for Mobile Connect

Pushing the Mobile Limits

WINNER: P.I. Works – uSON Solutions

HIGHLY COMMENDED: TerraPay – TerraPay

Shortlist:

Juvo for Identity Scoring

UROS for UROS Cloud Hosted Roaming Solution

Verizon for MobilePOS “FLEX” Sales Solution

Security Solution of the Year

WINNER: BT for Secure-Cloud

Shortlist:

AdaptiveMobile for Signalling Protection

ECI for LightSEC

F5 Networks for F5 VIPRION B4450 blade

Nominum for Nominum N2 ThreatAvert

Singtel for Singtel Cyber Security Solution

Services to Telecoms

WINNER: I-New for I-New MVNE Services

Shortlist:

Intersec for GeoInsights

Nationwide Platforms for Specialist Powered Access Provider

Telsis for Voice SafeGuard

Vodafone Roaming Services  for Best Connected Networks

Small Cell Excellence

WINNER: KATHREIN-Werke for Kathrein Street Connect

Shortlist:

Aptilo Networks for Aptilo SMP Venue Wi-Fi Manager™ (VWM)

Orange for My LoRa Network